Hurghada (Hurgada)  zwana z arabskiego Al Ghardaka to miasto w południowym  Egipcie leżace  nad  brzegiem   Morza Czerwonego. Hurghada jest jednym z największych w  Egipcie ośrodków turystycznych leżących nad  Morzem  Czerwonym. Hurghada położona jest ok. 450 km na południowy wschód od Kairu (północny Egipt) i rozciąga się na obszarze  około 50 km. Hurghada mieszka około 180 tysięcy mieszkańców  w tym kilkadziesiąt  tysięcy turystów. Piaszczyste  plaże Hurghady  i słoneczna pogoda przez cały rok, przyciąga około 5-6 milionów turystów rocznie. W Hurghadzie w Egipcie rozwija się głównie turystyka, usługi, handel i budownictwo. Egipskie miasto Hurghada sławę zdobyłą dzięki położeniu nad czystymi i ciepłymi wodami Morza Czerwonego, obfitującym w bajeczne rafy koralowe, które są główą atrakcją Hurghady. Hurghada jest też świetną  bazą wypadową do innych części Egiptu jak np.  Kair, Luksor czy Asuanu. Hurghada zostało założone na początku XX w  będąc początkowo osadą rybacką. Pod koniec  lat 70-tych Hurghada (Egipt) dzięki zagranicznym inwestorom zaczęła się gwałtownie rozwijać zyskiwać na znaczeniu. Hurghadę można podzielić na kilka  części rozciągniętych na odcinku ok. 40 km, z których najważniejsze to:

Hurghada Dahar  (El-Dahar  zwany także jako Hurghada Downtown, pomiędzy hotelami Sea Star i Hiltonem Plaza) - najstarsza  arabska "część Hurghady, gdzie mieści się największy bazar tzw. stary bazar (Hurghada Old Bazar), a także biuro paszportowe (gdzie można przedłużyć wizy Egipskie), poczta i dworzec autobusowy. W tej północnej części Hurghady hoteli jest niewiele i przeważa stara zabudowa. Warto odwiedzić tą część Hurghady  wieczorem i pospacerować uliczkami  i zrobić zakupy na starym bazarze.

Hurghada Sakkala - nowe centrum Hurghady (pomiędzy hotelem Arabia i hotelem Roma), uznawana za centrum miasta, w której znajduje się wiele hoteli, restauracji, pubów, klubów, dyskotek i sklepów. To najlepsze miejsce w Hurghadzie,  aby zrobić zakupy. Znajdują się tu kilka supermarketów np. Abu Sahara  lub  Metro, w  których są stałe ceny.

Hurghada Villaga Road - najnowsza, południowa część Hurghady (na południe od hotelu Mariott aż po hotel Coral Beach).  Tu  powstają najnowsze  hotele w Hurghadzie oraz sklepy i restauracje. Bardzo szybko się rozwija, tworzy drugie bardziej ekskluzywne centrum Hurghady.

 

Hurghada Sahl Hasheesh - południowa część Hurghady, rozpoczyna się w okolicach hotelu Oberoi i ciągnie się w strone Safagi. Sahl Hasheesh oddalony jest od centrum miasta Hurghada (Hurgada) o około 30 km.

 

El Gouna - w niewielkiej odległości od Hurghady (na północ ok. 25 km) znajduje się miejscowość El Gouna. El Gouna to miasteczko hotelowe będące prywatną własnością. Na jego terenie znajdują się luksusowe hotele, pola golfowe, szpital, angielska szkoła, kasyno i własna rozgłośnia radiowa. W El Gounie znajdują się też stucznie  wyspy i laguny połączone mostkami dzięki czemu zyskała miano Wenecji Egiptu. 

Hurghada

Hurghada Egipt

HURGHADA

 

nurkowanie Hurghada
 centrum nurkowe Hurghada
 Hurghada nurkowanie
 kursy nurkowania Hurghada
Hurghada
 Hurghada nurkowanie
nurkowanie Hurghada ceny
nurkowanie nurkowanie HurghadaHurghadaHurghada hotele Hurghada lotnisko Hurghada mapa Hurghada hotele Hurghada kurs nurkowania Hurghada fakultatywne Hurghada egipt

Lotnisko w Hurghadzie - Hurghada airport

Większość turystów przybywa do Hurghady drogą lotniczą. Lotnisko jest oddalone od centrum Hurghady ok. 7 kilometrów. Lotnisko w Hurghadzie obsługuje miesięcznie ponad pół miliona pasażerów. Po wylądowaniu na lotnisku w Hurghadzie podróżni kierowani są do hali przylotów, gdzie można wymienić pieniądze w kantorach i kupić wize egipskie. Poza halą przylotów wymiana pieniędzy na lotnisku nie jest możliwa, dopiero można je wymienić w kantorach w centrum Hurghady. Jeżeli przyjechali Państwo z wycieczką przed lotniskiem czeka autokar, który zawozi turystów do ich hoteli w Hurghadzie. Wielu turystów po przylocie na lotnisko zaopatruje się alkohol w sklepie wolnocłowym (później trudno go kupić, gdyż Egipt to kraj muzułmański). Podczas zakupu należy okazać paszport do którego wpisywana jest informacja o zakupie. Alkohol można także kupić w sklepie wolnocłowym w centrum Hurghady w ciągu 48 godzin od przylotu. hurghada

Hurghada hotele i transport

Większość hoteli w Hurghadzie leży wzdłuż Morza Czerwonego i rozciągają się one na dystansie około 40 km. Najwięcej hoteli znajduje się w okolicach centrum Hurghady Sakkala i na Village Road w południowej części Hurghady. Komunikację między hotelami a centrum Hurghady zapewniają białe minibusy kursujące co kilka minut. Cena przejazdu krótszego to 1 LE a dłuższego 2 LE. Główny punkt przesiadkowy w Hurghadzie znajduje się na północnym rondzie Sakali koło restauracji rybnej El Jocker i biura wymiany waluty Thomas Cook. W całęj Hurghadzie można też spotkać pomarańczowe taksówki. Przejazd nimi jest tani i wygodny. Po wejściu do taksówki kierowca powinien włączyć licznik, który powinien pokazywać 3 LE plus około 1 LE za każdy kilometr. Przejazd pomiędzy dzielnicami Hurghady Sakala i El Dahar powinien kosztować około 20 LE W taksówkach też można ustalić opłatę z góry, gdyż wielu kierowców niechętnie jeździ "na licznik" gdyż jest to mało opłacalne.

Hurghada pogoda

W tej części Egiptu, w której znajduje się Hurghada, panuje klimat zwrotnikowy  suchym, wilgotność powietrza jest niska (ok 5 % ), a opady deszczu praktycznie nie występują. Dzięki temu prawie przez cały rok w Hurghadzie panuje słoneczna pogoda. Najchłodniejszym miesiące w Hurghadzie to styczeń , luty i marzec, wtedy  temperatura powietrza  w dzień wynosi około  + 20 °C , wieczorem +12 °C  a nad ranem spada nawet do 5-7 °C. Temperatura  wody w miesiącach zimowych  w Morzu Czerwonym jest stałą i wynosi   ok. + 21 °C). Poza tym w miesiącach zimowych zazwyczaj wieje silny wiatr powodujący spore fale na morzu i   niosący sporo kurzu pustynnego. Najcieplejsze miesiące w Hurghadzie to lipiec i sierpień  -  temperatura powietrza wynosi około 35 °C (temp. wody około  +28 °C). Odczuwalna temperatura w Hurghadzie jest jednak inna niż w Polsce ze względu na niższą wilgotność powietrza.  Temperatura w Hurghadzie wynosząca ok.  + 30 °C odpowiada polskiemu 23 °C. Poza tym często wieje chłodny wiatr od Morza Czerwonego łagodzący wysoką temperaturę.  Największy sezon turystyczny w Hurghadzie  trwa od kwietnia do października dzięki korzystnym temperaturom powietrza.

Hurghada  - zemsta faraona

Wielu turystów po kilku dniach pobytu w Egipcie choruje na tzw. Zemste Farona. "Zemsta faraona" objawia się ostrą biegunką i bólami brzucha. Zemsta Faraona jest   spowodowana jest gwałtowną zmiana diety i inną florą bakteryjną panującą w Egipcie. W każdej aptece w Hurghadzie można kupić lek na "zemstę faraona" o nazwie Antinal (1 tabletka co 6-8 godzin), pomaga też polski nifuroksazyd. W przypadku ostrych dolegliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem w Państwa hotelu (koszt 15-20 USD) lub zadzwonić do rezydenta. Aby zapobiec zemście faraona należy: nie pić wody z kranu , nie pić napojów z lodem, nie jeść surowych sałatek warzywnych, nie jeść owoców ani nie pić soków owocowych , nie jeść lodów, jadać potrawy ugotowane, pić dużo coca-coli.Na mieście jadać w sprawdzonych restauracjach np. MC Donald

Hurghada - wycieczki fakultatywne

Hurghada leży w środku Egiptu na połączeniu głównych szlaków komunikacyjnych. Z tego powodu wiele biur turystycznych organizuje wycieczki do  do Kairu, Asuanu,  Luxoru lub Aleksandrii którą można wykupić u rezydenta biura podróży z którym Państwo przyjechali. Wycieczki w bliskich okolicach Hurghady (safarii na pustynie, jazdy na wielbłądach, quady safari, jeep safari, wycieczki łodziami ze szklanym dnem , wyprawa łodzią podwodną) mogą Państwo wykupić u rezydenta lub w lokalnych biurach podróży. Na nurkowanie zapraszam do naszej bazy nurkowej (nurkowanie Hurghada). Zapraszam Państwa do wzięcia udziału w jednodniowym programie nurkowanie dla osób początkujących INTRO lub zapisania się na kurs_nurkowania PADI Open Water Diver trwający 4 dni. Gwarantujemy profesjonalną organizacje. Kursy nurkowania są prowadzone przez doświadczonych polskich instruktorów nurkowania PADI. Serdecznie zapraszamy.

Hurghada zakupy i rozrywka

Najlepszym miejscem na zakupy w Hurghadzie to stary bazar w dzielnicy El Dahar lub sklepy w dzielnicy Hurghady zwanej Sakkala. Cena prawie wszędzie jest negocjowalna i na początku jest ona czasami 3 razy większa niż cena ostateczna. Egipcjanie zazwyczaj zapraszają do swoich sklepów i częstują herbatę. Zakupy należy raczej robić samodzielnie nie korzystając z ulicznych naganiaczy pobierających prowizje za doprowadzenie turysty. Sklepy są czynne do późnych godzin nocnych. Egipt jest krajem islamskim i napoje alkoholowe są dostępne tylko w barach , pubach i nie można ich kupić w supermarketach. Najwięcej barów, pabów i dyskotek znajduje się w dzielnicy Hurghady Sakala. Do najpopularniejszych należą Calipso, Papas, Hard Rock Cafe, Hedcandi. Bardzo rozrywkowym miejscem jest ponadto nowa marina w północnej części Hurghady.