EGIPT

EGIPT

Egipt - słowo Egipt oznacza "Czarny ląd" i odnosi się do czarnych gruntów leżących wzdłuż Nilu. Nazwy europejskie Egypt, Egypte, Egiptto pochodzą z. łaciny od słowa Egyptus. W Egipcie panuje klimat podzwrotnikowy suchy. Roczna suma opadów w Egipcie jest bardzo mała i na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Z tego względu większość ludności Egiptu zamieszkuje tereny delty i doliniy Nilu. Od dawna w Egipcie tworzono system kanałów sztucznego nawadniania zwiększającego powierzchnię pól uprawnych. System nawadniania Egiptu powiększono w roku po zbudowaniu tamy w Asuanie (górny Egipt).

Ludność Egiptu. Egipt iiczy ok 70 mln ludzi. Ludność Egiptu tworzą głównie arabscy Egipcjanie (99% populacji Egiptu), w tym również blisko 7,5 mln chrześcijan (Koptów) mieszkających w Egipcie na długo przed muzułmańskim podbojem. Koptowie stanowią niemal 10 procent populacji Egiptu. W miastach zamieszkuje około 50% ludności Egiptu. Przyrost naturalny Egiptu wyniósi ok 1,8%. Mężczyźni w Egipcie żyją przeciętnie 70 lat a kobiety 75 lata. Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i trzecim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki. Średnia gęstość zaludnienia w Egipcie jest niewielka a większość Egiptu jest bezludna. Gęstość zaludnienia w Egipcie na terenach rolniczych przy Nilu należy do największych na świecie. Kair jest największym miastem Egiptu i Afryki i liczy ponad 19 mln mieszkańców, co stanowiprawie 30% ludności Egiptu.

Turystyka w Egipcie - głównym źródłem dochodu Egiptu jest turystyka. Obok piramid w Gizie i Kairu turyści chętnie odwiedzają Hurghadę, Aleksandrię i Luksor. Większość biur podróży oferuje lot do Kairu i po zwiedzeniu Kairu, urlop wypoczynkowy nad Morzem Czerwonym w miejscowosci Hurghada lub Sharm el Sheik.

Nurkowanie Egipt - nowoczesny kurort turystyczny Hurghada na południu Egiptu jest szczególnie lubiany przez sympatyków nurkowania ze względu na liczne rafy koralowe (nurkowanie Hurghada). Ze względu na wzrastające zainteresowanie turystyką nurkową udostępniono także miejscowości na południe od Hurghady wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czerwonego jak Safaga czy Marsa Alam. Hurghada swoją słąwę zawdzięcza doskonałej słonecznej pogodzie trwającej przez cały rok. Amatorzy nurkowania znajdą w Hurghadzie piękną rafę koralową pełną kolorowych ryb i korali. Hurghada w Egipcie to idealne miejsce dla osób zarówno preferujących aktywny wypoczynek jak i dla tych którzy chcą spędzić wakacje na plaży. Z Hurghady są także organizowane wycieczki do Kairu i Luxoru nurkowanie Egipt

 

 

nurkowanie Hurghada
 centrum nurkowe Hurghada
 Hurghada nurkowanie
 kursy nurkowania Hurghada
Hurghada
 Hurghada nurkowanie
nurkowanie Hurghada ceny
nurkowanienurkowanie HurghadaHurghada Hurghada morze czerwone